DKS01.1-W050A-DS01-02
DKS Intelligent Digital Servo Drives
Rated 4.1 stars (17 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
The DKS01.1-W050A-DS01-02 from Bosch Rexroth Indramat uses a heat dissipation cooling method and delivers a rated current of 50A. As part of the DKS Intelligent Digital Servo Drives series, this drive operates at a PWM frequency of 4kHz and features an internal DC bus voltage of 300V via 3-phase connection.
It supports input voltages of 3×230V and runs at 50 to 60Hz frequency while conforming to a protection class of IP10. The drive weighs 11kg and is compatible with MDD motor types.
Rated Current
50A
Version
1
Connection
3-phase connection
Frequency
50 to 60Hz
Input voltage
3?230V
Internal DC bus Voltahe
300V
Motor type to be used
MDD
PWM frequency
4kHz