DKS01.1-W030B-RC01-01-FW
DKS Intelligent Digital Servo Drives
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
The Bosch Rexroth Indramat DKS01.1-W030B-RC01-01-FW is a digital servo drive from the DKS Series, delivering a rated current of 30A at 230V 3-phase power. Features include integral holding brake, integral dynamic braking, power shut-off protection system and programmable error reaction to system faults.
Technical Specifications
Bleeder Continuous Power
0.3 kW
Bleeder Peak Power
5 kW
Cooling Method
Heat dissipation
Dc Bus Voltage
300 V DC
Humidity Class
F
Input Voltage
230 V (±10%)
Internal Dc Bus Voltage
300 V
Max Ambient Temp (derated)
+55 C
Max Ambient Temperature (derated)
55 °C
Max Elevation
1000 m
Max Operating Altitude
1000 m
Noise Emission
Reduced
Peak Current
30 A
Power Loss (max, Excl. Bleeder)
230 W
Pwm Frequency
18 kHz
Pwm Switching Frequency
18 kHz
Rated Current
30A
Internal Product Review
The DKS01.1-W030B-RC01-01-FW is a digital servo drive from Bosch Rexroth Indramat designed for efficient motion control with a rated and peak current of 30A. This model features heat dissipation cooling and supports a DC bus voltage of 300 V DC, ensuring reliable performance in demanding applications. Its reduced noise emission and 18 kHz PWM switching frequency further contribute to smooth, quiet operation.