DKS01.1-W050A-DA01-00
Free Ground Shipping
The DKS01.1-W050A-DA01-00 is a Digital Servo Drive from Bosch Rexroth Indramat's DKS Series, delivering a Rated Current of 50A on 230V 3-Phase power. It employs Heat dissipation cooling with Standard noise emission. Control features include an Integral Holding Brake and Integral Dynamic Braking for deceleration, along with a Power Shut-off Protection System and Programmable Error Reaction to System Faults.
Technical Specifications
Ambient Temp Max
+45 C
Ambient Temp Min
+5 C
Bleeder Continuous Power
0.35 kW
Bleeder Peak Power
9.4 kW
Continuous Current
25 A
Cooling Method
Heat dissipation
Dc Bus Voltage
300 V
Encoder Type
DSF
Input Frequency
50-60 Hz
Input Voltage
3x 230 V AC
Internal Bus Dc Voltage
300 V
Max Elevation
1000 m
Max Elevation (no Derating)
1000 m
Max Power Requirement
9.5 kVA
Noise Emission
Standard
Peak Current
50 A
Power Loss (excl. Bleeder)
305 W
Power Loss (max Loading)
305 W
Power Requirement (max Load)
9.5 kVA
Pwm Frequency
4 kHz
Rated Current
50A
Storage Temp Max
+85 C
Storage Temp Min
-30 C
Internal Product Review
The DKS01.1-W050A-DA01-00 is a digital servo drive from the DKS Intelligent Digital Servo Drives series by Bosch Rexroth Indramat, designed to handle a rated current of 50A with a continuous current output of 25A. Supporting input voltages of 3x 230V (±10%) and operating reliably within an ambient temperature range of +5°C to +45°C, this unit is robust for industrial automation. Its high peak bleeder power of 9.4 kW highlights the drive’s suitability for demanding motion control applications.