DKS01.1-W050A-DL40-01-FW
Free Ground Shipping
The DKS01.1-W050A-DL40-01-FW is a 230V 3-Phase 50A digital servo drive with heat dissipation cooling. Manufactured by Bosch Rexroth Indramat as part of the DKS Series, it features integral holding brake control and programmable error reaction to system faults. The drive has dynamic braking and power shut-off protection.
Technical Specifications
Ambient Temp (rated)
+5 to +45 °C
Ambient Temp Max (rated)
+45 °C
Bleeder Continuous Power
0.35 kW
Bleeder Peak Power
9.4 kW
Bus Dc Voltage
300 V
Continuous Current
25 A
Input Voltage
3 x 230 V (±10%)
Internal Dc Bus Voltage
300 V
Line Frequency
50–60 Hz
Max Ambient Temp (derated)
+55 °C
Max Elevation
1000 m
Max Elevation Without Derating
1000 m
Max Power Loss (excl. Bleeder)
305 W
Max Power Requirement
9.5 kVA
Noise Emission
Standard
Peak Current
50 A
Pwm Frequency
4 kHz
Rated Current
50A
Storage Temperature
-30 to +85 °C
Storage Temperature Max
+85 °C
Storage Temperature Min
-30 °C
Internal Product Review
The DKS01.1-W050A-DL40-01-FW is a robust digital servo drive from Bosch Rexroth Indramat, designed for reliable operation with a rated current of 50A and a peak current of 50A. This model operates efficiently within a +5 to +45 °C ambient temperature range and supports a 3x 230 V AC input voltage. Its high bleeder peak power of 9.4 kW and standard noise emission make it a dependable choice for demanding automation environments.