DKS01.1-W050A-DS68-50-FW
Free Ground Shipping
The DKS01.1-W050A-DS68-50-FW digital servo drive employs heat dissipation cooling, has a rated current of 50A, features integral dynamic braking, and includes power shut-off protection. Part of the DKS Series by Bosch Rexroth Indramat it offers integral holding brake control and programmable error reaction to system faults.
Technical Specifications
Bleeder Continuous Power
0.35 kW
Bleeder Peak Power
9.4 kW
Continuous Current
25 A
Cooling Method
Heat dissipation
Humidity Class
F
Input Phase System
3-Phase
Input Voltage
3x 230 VAC (±10%)
Internal Bus Dc Voltage
300 VDC
Internal Dc Bus Voltage
300 V
Max Ambient Temp (derated)
+55 °C
Max Ambient Temp (rated)
+45 °C
Max Elevation
1000 m
Max Elevation (no Derating)
1000 m
Max Storage Temp
+85 °C
Min Storage Temp
-30 °C
Noise Emission
Standard
Power Loss At Max Device Load
305 W
Power Loss At Max Load
305 W
Power Requirement At Max Load
9.5 kVA
Pwm Frequency
4 kHz
Rated Current
50A
Internal Product Review
The DKS01.1-W050A-DS68-50-FW is a digital servo drive from Bosch Rexroth Indramat, designed for use with a 3x 230 VAC input voltage and featuring a rated current of 50A. Efficient heat dissipation and a protection class of IP10 (DIN 40050) ensure reliable operation in industrial settings. This model stands out for its durable design and high continuous current capability.