DKS01.1-W050A-RL01-00
DKS Intelligent Digital Servo Drives
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
The DKS01.1-W050A-RL01-00 is a digital servo drive from Bosch Rexroth Indramat's DKS Series delivering 50A rated current on a 230V 3-Phase power supply with heat dissipation cooling. It integrates an integral holding brake and integral dynamic braking for deceleration and stopping and features a power shut-off protection system and programmable error reaction in Version 1.
Technical Specifications
Ambient Temp Max (rated)
+45 C
Ambient Temp Min (rated)
+5 C
Bleeder Continuous Power
0.35 kW
Bleeder Peak Power
9.4 kW
Cooling Method
Heat dissipation
Input Voltage
230 VAC (3-phase)
Internal Dc Bus Voltage
300 VDC
Mains Frequency
50-60 Hz
Max Elevation (no Derating)
1000 m
Max Installation Altitude
1000 m
Noise Emission
Standard
Operating Temperature (max)
45 °C
Operating Temperature (min)
5 °C
Power Loss At Max Load
305 W
Power Requirement At Max Load
9.5 kVA
Product Type
Digital Servo Drive
Protection Class
IP10
Pwm Frequency
4 kHz
Rated Current
50A
Storage Temperature (max)
85 °C
Storage Temperature (min)
-30 °C
Version
1
Weight
11 kg
Frequently Asked Questions
Common Misspellings
Internal Product Review
The DKS01.1-W050A-RL01-00 digital servo drive from Bosch Rexroth Indramat delivers robust performance with a rated current of 50A and a power requirement of 9.5 kVA at maximum load. Its effective heat dissipation cooling method and IP10 protection class ensure reliable operation in controlled environments. This model stands out for its solid power handling and dependable thermal management.