TDM 1.2-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (19 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 56 Seconds
The TDM 1.2-030-300-W1 from Bosch Rexroth Indramat offers forced ventilation cooling and delivers 9 kW of power. Part of the TDM Servo Drive Modules , it supports up to 30 A current and a link circuit DC voltage of 300 V with an IP10 protection rating.
It uses C insulation per DIN VDE 0110, operates between 5 to 45 degrees Celsius ambient, and supports mounting up to 1000 m altitude. The drive weighs 10 kg and features a fan supply voltage selectable between 220 V or 115 V.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
30 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
9 kW