TDM 1.2-030-300-W1-00
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (14 total reviews)
  Available, Ships in 1-2 weeks
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 56 Seconds
The TDM 1.2-030-300-W1-00 from Bosch Rexroth Indramat delivers a continuous current of 30A and output power of 9kW. Part of the TDM Servo Drive Modules series, it features a link circuit DC voltage of 300V, a protection class of IP10, and weighs 10kg.
It employs forced ventilation cooling, handles a peak current of 30A, and has a power loss of 190W at continuous current. The module meets insulation category C and humidity classification F standards.
Technical Specifications
Continuous current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W