TDM 1.2-050-220/300-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4 stars (26 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 19 Seconds
The TDM 1.2-050-220/300-W0 from Bosch Rexroth Indramat features 15 kW power and 45 A continuous current. Part of the TDM Servo Drive Modules, it provides 50 A peak current and 250 W power loss continuously. It uses natural convection cooling and has protection class IP10.
It carries insulation category C per DIN VDE 0110 and humidity class F (DIN 40 040). It runs on a link circuit voltage of 300 V. A front-panel LED display supports rapid diagnostics.
Technical Specifications
Continuous current
45A
Cooling
Natural convection
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W