TDM 1.2-050-300-W1-200
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (15 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 7 Seconds
The TDM 1.2-050-300-W1-200 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat’s TDM Servo Drive Modules series enables precise control of MAC three-phase motors. It supplies 45 A continuous current and 50 A peak, uses a 300 V DC link circuit and delivers 15 kW of power. Forced ventilation cooling and IP10 protection ensure reliable operation in industrial cabinets. Weighing 10 kg, it incurs a power loss of 250 W under continuous load.
Technical Specifications
Continuous current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W