TDM-1.2-100-W1-S0102
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (21 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 35 Seconds
The TDM-1.2-100-W1-S0102 is a servo drive module manufactured by Bosch Rexroth Indramat in the TDM Servo Drive Modules series, delivering 30 kW power with a continuous current of 65A and peak current of 100A, with a power loss of 400W under continuous operation. Featuring forced ventilation cooling, a 300V link circuit DC voltage and IP10 protection class, it weighs 10.5kg, ensuring reliable performance.
Technical Specifications
Continuous Current
65A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity Classification.
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
100A
Power
30kW
Power loss with continuous current
400W