TDM 1.2-50-300-W1-115V
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.4 stars (3 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 22 Seconds
The TDM 1.2-50-300-W1-115V servo drive module by Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It delivers a continuous current of 45 A, a peak current of 50 A, a power rating of 15 kW and features an IP10 protection class. Its forced ventilation cooling supports reliable operation and it holds a humidity classification of F. The drive also uses an insulation category C for enhanced safety.
Technical Specifications
Continuous current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W