TDM 1.2-50-300-W1/220/S102
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.6 stars (15 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 24 Seconds
The TDM 1.2-50-300-W1/220/S102 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It delivers a continuous current of 45 A with a peak current of 50 A, supports a 300 V link circuit DC voltage and outputs 15 kW of power. Forced ventilation cooling and an IP10 protection class ensure reliable operation, while the unit weighs 10 kg. It features humidity classification F and insulation category C according to DIN VDE 0110.
Technical Specifications
continuous current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W