TDM 1.3-050-300-W1-00
TDM Servo Drive Modules
Rated 5 stars (27 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 36 Seconds
The TDM 1.3-050-300-W1-00 servo drive module delivers a continuous current of 45 A, supports peak current up to 50 A, incurs a power loss of 250 W, and weighs 10 kg for compact installation. Part of the TDM Servo Drive Modules series by Bosch Rexroth Indramat, it features IP10 protection class and employs forced ventilation cooling for dependable performance.
Technical Specifications
Continuous current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W