TDM 2.1-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (12 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 44 Seconds
The Bosch Rexroth Indramat TDM 2.1-030-300-W1 is a compact servo drive module from the TDM Servo Drive Modules series offering precise motor control. It delivers a continuous current of 25A at a link circuit DC voltage of 300V with forced ventilation cooling, rated power of 9kW, humidity classification F, insulation category C and weighs 9kg.
Technical Specifications
Continuous current
25A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit D.C voltage
300V
Peak Current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
160W