TDM 2.1-15-300-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (13 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 58 Seconds
The TDM 2.1-15-300-W0 servo drive module by Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It requires a continuous current of 15A, runs on 300V link circuit DC, delivers 4.5 kW power and uses natural convection cooling. It features protection class IP10 and insulation category C per DIN VDE 0110, with humidity classification F (DIN 40040). The unit weighs 9 kg and has a power loss of 110W at continuous current.
Technical Specifications
continuous current
15A
Cooling
Natural convection
Humidity Classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link circuit dc current
300V
Peak Current
15A
Power
4.5Kw
Power loss with continuous current
110W