TDM 2.1-15-300-W0-220
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.4 stars (13 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 19 Seconds
The TDM 2.1-15-300-W0-220 servo drive module delivers 4.5 kW power, continuous and peak currents of 15 A, operates at a 300 V link circuit DC voltage, and features IP10 protection. Part of the TDM Servo Drive Modules series from Bosch Rexroth Indramat, it uses natural convection cooling and weighs 9 kg.
Technical Specifications
continuous current
15A
Cooling
Natural convection
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link circuit dc current
300V
Peak Current
15A
Power
4.5kW
Power loss with continuous current
110W