TDM 2.1-30-300-W0-220
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (20 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 28 Seconds
The TDM 2.1-30-300-W0-220 high-performance servo drive module features forced ventilation cooling, a 30 A current rating, a 9 kW power output, and a DC link voltage of 300 V. Part of the TDM Servo Drive Modules by Bosch Rexroth Indramat, it offers IP10 protection and supports installations up to 1000 m altitude.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
30 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
9 kW