TDM 2.1-30-300-W1/220
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (5 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 29 Seconds
The TDM 2.1-30-300-W1/220 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features forced ventilation cooling, supports a continuous current of 30 A, delivers a peak current of 30 A, and operates with a 300 V link circuit DC voltage. The module provides 9 kW of power with a continuous current power loss of 190 W and weighs 10 kg. It is rated for IP10 protection class and humidity classification F.
Technical Specifications
continuous current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit DC current
300V
Peak Current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W