TDM01.2-W050-300-W1-115V
TDM Servo Drive Modules
Rated 5 stars (19 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 3 Seconds
The TDM01.2-W050-300-W1-115V from Bosch Rexroth Indramat delivers 15 kW power and uses a 300 V DC link voltage. Part of the TDM Servo Drive Modules, it features forced ventilation cooling and 50 A current capacity. This drive has regenerative braking and an encoder for precise speed control.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
50 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
15 kW