TDM02.1-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (11 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 18 Seconds
The TDM02.1-030-300-W1 is a servo drive module from Bosch Rexroth Indramat’s TDM Servo Drive Modules series. It delivers a continuous current of 30A and a peak current of 30A with link circuit DC voltage of 300V, providing 9 kW power. Featuring forced ventilation cooling, IP10 protection class, insulation category C, and F humidity classification, it weighs 10kg.
Technical Specifications
continuous current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit DC current
300V
Peak Current
30A
Power
9kw
Power loss with continuous current
190W