TDM02.1-030-300-W1/100
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (3 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 58 Seconds
The TDM02.1-030-300-W1/100 servo drive module by Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It requires a continuous input current of 30A with a peak of 30A, delivers 9kW of power and has a power loss of 190W under continuous operation. The module uses forced ventilation cooling, meets humidity classification F per DIN 40 040, and has insulation category C per DIN VDE 0110. Weighing 10 kilograms, it features an IP10 protection class.
Technical Specifications
continuous current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit DC current
300V
Peak Current
30A
Power
9kw
Power loss with continuous current
190W