TDM1.2-050-300-W1-00
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (4 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 57 Seconds
The TDM1.2-050-300-W1-00 servo drive from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It delivers 15 kW of power at 50 A current with a DC link voltage of 300 V and features forced ventilation cooling. The drive supports fan supply voltages of 115 V or 220 V and an insulation category C per DIN VDE 0110. It operates between 5 and 45 degrees Celsius and weighs 10 kg.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
50 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
15 kW