TDM1.2-050-300-W1-S0102
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.8 stars (22 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 43 Seconds
The TDM1.2-050-300-W1-S0102 from Bosch Rexroth Indramat delivers a continuous current of 45A and supports a power output of 15 kW. Part of the TDM Servo Drive Modules, it offers a peak current of 50A, protection class IP10, and forced ventilation cooling.
It complies with humidity classification F per DIN 40 040 and insulation category C per DIN VDE 0110, and maintains a DC link voltage of 300 V. The module weighs 10 kg and incurs a power loss of 250 W under continuous current.
Technical Specifications
continuous current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity Classification
F in accordance with DIN 40 040
Insulation category
C according to DIN VDE 0110
Link Circuit DC current
300V
Peak Current
50A
Power
15Kw
Power loss with continuous current
250W