TDM1.2-100-300-W1/S100
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (19 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 9 Seconds
The TDM1.2-100-300-W1/S100 is a servo drive manufactured by Bosch Rexroth Indramat. Part of the TDM Servo Drive Modules, it delivers 30 kW of power and features a 300 V DC link voltage. It provides forced ventilation cooling and supports 100 A current. The drive weighs 10 Kg and has IP10 protection.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
100 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
30 kW