TDM1.2-30-300-W1/220V
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.7 stars (26 total reviews)
  In Stock, Ships Today
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 34 Seconds
The TDM1.2-30-300-W1/220V from Bosch Rexroth Indramat offers a power rating of 9 kW and a continuous output current of 30 A. Part of the TDM Servo Drive Modules series, this AC servo drive features a 300 V DC link voltage and forced ventilation cooling with IP10 protection.
Technical Specifications
Cooling Option
Forced Ventilation
Current
30 A
Fan supply voltage
220 V or 115 V
Insulation Category
C in acc. with DIN VDE 0110
Link Circuit DC Voltage
300 V
Permissible ambient temperature
5 to 45 degrees celsius
Permissible Mounting Altitude
1000 m
Power
9 kW