TDM1.2-30-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.4 stars (22 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 45 Seconds
The TDM1.2-30-W0 from Bosch Rexroth Indramat offers a continuous current of 25A and a peak current of 30A. Part of the TDM Servo Drive Modules, this module operates with a link circuit d.c. voltage of 300V and delivers 9kW of power.
It features natural convection cooling, insulation category Class C, and humidity classification F. The drive module weighs 9kg and has a power loss of 160W under continuous current.
Technical Specifications
Continuous Current
25A
Cooling
Natural convection
Humidity Classification.
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
160W