TDM1.4-050-300-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.6 stars (24 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 45 Seconds
The TDM1.4-050-300-300-W1 is a 10 kilogram servo drive module with a protection class of IP10. Manufactured by Bosch Rexroth Indramat in their TDM Servo Drive Modules series, it provides 300V DC link voltage and 45A continuous current. It features forced ventilation cooling, an internal fan and limits power loss to 250W.
Technical Specifications
Continuous Current
45A
Cooling
Forced Ventilation
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
50A
Power
15kW
Power loss with continuous current
250W