TDM2.1-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (3 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 6 Seconds
The TDM2.1-030-300-W1 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat's TDM Servo Drive Modules series delivers precision control for MAC three-phase motors. Provides continuous current 30 A, power rating 9 kW, 300 V DC link circuit and forced ventilation cooling. The unit is rated IP10 protection, weighs 10 kg and operates between 5 °C and 45 °C ambient. It includes an MOD plug-in programming module and LED display with status lamps.
Technical Specifications
Continuous Current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity Classification.
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W