TDM2.1-030-300-W1-00
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.8 stars (4 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 19 Seconds
The TDM2.1-030-300-W1-00 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It delivers a continuous current of 30 A and a peak current of 30 A, operates at a link circuit voltage of 300 V, and provides 9 kW of power with a 190 W power loss at continuous current. The unit features forced ventilation cooling and meets IP10 protection class with Class C insulation. It weighs 10 kg.
Technical Specifications
Continuous Current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W