TDM2.1-030-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.6 stars (24 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 37 Seconds
The TDM2.1-030-W1 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a protection class of IP10, a continuous current rating of 30A, a power output of 9kW, and weighs 10kg. Cooling is provided by forced ventilation, the DC link circuit voltage is 300V, and the peak current is 30A. It operates between ambient temperatures of +5 to +45°C and at installation heights up to 1000 meters.
Technical Specifications
Continuous Current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W