TDM2.1-15-300-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.4 stars (13 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 3 Seconds
The Bosch Rexroth Indramat TDM2.1-15-300-W0 servo drive module belongs to the TDM Servo Drive Modules and features a 4.5 kW rated input power. It draws a continuous input current of 15 A, operates with a 300 V link circuit DC voltage, and cools by natural convection. It weighs 9 kg and carries an IP10 protection class.
Technical Specifications
Continuous Current
15A
Cooling
Natural convection
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
15A
Power
4.5kW
Power loss with continuous current
110W