TDM2.1-30-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.6 stars (16 total reviews)
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 40 Seconds
The Bosch Rexroth Indramat TDM2.1-30-300-W1 is a servo drive module from the TDM Servo Drive Modules series, delivering 30A current and 9 kW power with forced ventilation cooling. Featuring IP10 protection, Class C insulation, and weighing 10 kg, it ensures precise motor control and easy diagnostics.
Technical Specifications
Continuous Current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power loss with continuous current
190W