TDM2.1-30-300W1-S0101
TDM Servo Drive Modules
Rated 4 stars (13 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 11 Seconds
The TDM2.1-30-300W1-S0101 servo drive module delivers a continuous current of 30A, provides 9kW power, supplies a 300V DC link circuit, and weighs 10 kilograms. It belongs to the TDM Servo Drive Modules series by Bosch Rexroth Indramat and features forced ventilation cooling and IP10 protection class.
Technical Specifications
Continuous Current
30A
Cooling
Forced Ventilation
Humidity Classification.
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
30A
Power
9kW
Power loss with continuous current
190W