TDM3.2-080-300W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.7 stars (8 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 52 Seconds
The TDM3.2-080-300W0 servo drive module by Bosch Rexroth Indramat belongs to the TDM Servo Drive Modules series. It provides a continuous current of 75A, a peak current of 80A, a link circuit DC voltage of 300V, and features an IP10 protection class. The unit uses natural convection cooling, operates between 5 to 45 C ambient temperature, and weighs 8kg. Its maximum permissible installation height is 1000 meters above sea level.
Technical Specifications
Continuous Current
75A
Cooling
Natural convection
Humidity Classification.
F in accordance with DIN 40 040.
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Maximum permissible installation height
1000 meters above sea level.
Peak current
80A