TDM3.3-030-300
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.6 stars (18 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 52 Seconds
The Bosch Rexroth Indramat TDM3.3-030-300 is a versatile servo drive module from the TDM Servo Drive Modules series. Delivering a continuous current of 25A and a peak current of 30A at a link circuit voltage of 300V, it outputs 9kW with just 175W loss. Rated to IP10, it suits installations up to 1000m altitude.
Technical Specifications
Continuous Current
25A
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Maximum permissible installation height
1000 meters above sea level
Peak current
30A
Power
9kw
Power loss with continuous current
175W