TDM4.1-20-300W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (20 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 35 Seconds
The TDM4.1-20-300W0 from Bosch Rexroth Indramat offers a continuous current of 15A and a peak current of 20A. Part of the TDM Servo Drive Modules series, this servo drive features natural convection cooling and an IP10 protection class.
It requires a link circuit DC voltage of 300V and delivers 6 kW of power while maintaining a power loss of only 110 W. The module weighs 8 kg and operates within ambient temperatures from 0 to 40 °C.
Technical Specifications
Continuous Current
15A
Cooling
Natural convection
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
20A
Power
6kw
Power loss with continuous current
110W