TDM7.1-015-300-W1
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (27 total reviews)
  Available, Ships in 1-2 weeks
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 58 Seconds
The TDM7.1-015-300-W1 is a servo drive module by Bosch Rexroth Indramat, part of the TDM Servo Drive Modules. It delivers a continuous current of 8A with a peak current of 15A and an intermediate circuit voltage of 300V. Featuring forced ventilation cooling and IP10 protection, it handles 4.5 kW output with 90W power loss. Weighing 6.5 kg and rated Class C insulation, it suits high-accuracy NC applications.
Technical Specifications
Continuous Current
8A
Cooling
Forced Ventilation
Insulation category
Class C in accordance with DIN VDE 0110
Link Circuit d.c Voltage
300V
Peak current
15A
Power
4.5kw
Power loss with continuous current
90W