R911252040 (TDM 1.4-050-300-W1-000)
TDM Servo Drive Modules
Rated 5 stars (5 total reviews)
  In Stock, Ships Today
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 50 Seconds
The R911252040 (TDM 1.4-050-300-W1-000) is an AC servo drive designed by Indramat for industrial automation applications. It is a flush-mounted unit with configuration 4, supporting a DC bus voltage of 300 V and a maximum input current of 50 A. The drive is cooled by an integrated fan and operates within an ambient temperature range of +5 to +45 °C. Storage and transport are permitted between -30 and +85 °C. The unit measures 388 mm in height, 317 mm in width, 109 mm in depth, and has a mass of 22.6 kg. It is compatible with MAC series servo motors and can operate as a torque-controlled drive in master-slave configurations, with configurable parameters set according to the operating manual.
Technical Specifications
Product Type
AC Servo Drive
Model Configuration Number
4
Input Current
50 Amps
Nominal DC Bus Voltage
300 Volts
Cooling Method
Built-in fan
Dimensions
15.3 in Height x 12.5 in Width x 4.3 in Length