TDM 1.2-50-300-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 5 stars (6 total reviews)
  In-Stock, Ships 1-2 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 48 Seconds
The TDM 1.2-50-300-W0 servo drive from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. This drive delivers a type current of 50A, a nominal DC bus voltage of 300V, features a Model Configuration 2, and employs natural convection cooling. It was designed for low and medium power ranges and utilizes the modular TDM servo drive unit. The unit is listed as Series 1 in the TDM range.
Technical Specifications
Cooling Style
Natural Convection
Model Configuration
2
Modular Servo Drive Unit
TDM
Nominal DC Bus Voltage
300V
Series
1
Type Current
50A