TDM 1.2-030-300-W0/S100
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 48 Seconds
The TDM 1.2-030-300-W0/S100 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It operates with a DC link voltage of 300 V and a type current of 30 A, delivers 9 kW continuous power, and uses natural convection cooling. The modular unit weighs 9 kg, features IP10 protection class, and incurs 160 W of power loss at continuous current. It functions between +5 °C and +45 °C ambient temperatures at altitudes up to 1000 m.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
30 A