TDM 1.2-030-300-W1-000/S107
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 33 Seconds
The TDM 1.2-030-300-W1-000/S107 from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a type current of 30 A, a DC 300 V link circuit voltage, built-in fan cooling, and its fan connection voltage is generated within the unit. The drive weighs 10 kg and delivers 9 kW of power. It operates between +5 and +45 °C ambient temperature and holds an IP10 protection rating.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Generated within Unit
Type Current
30 A