TDM 1.2-050-300-W0
TDM Servo Drive Modules
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 39 Seconds
The TDM 1.2-050-300-W0 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a type current of 50 A, a DC 300 V link circuit voltage, natural convection cooling, and a rated connection voltage for the built-in fan dropped with natural convection. Under normal operation it draws 25 A continuous current and delivers 15 kW of power with an IP protection class per DIN 40 050. This unit also ships with a one-year warranty.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
50 A