TDM 1.2-050-300-W1-115/S100
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 46 Seconds
The Bosch Rexroth Indramat TDM 1.2-050-300-W1-115/S100 from the TDM Servo Drive Modules series is a high-precision servo control drive featuring a type current of 50 A and a link circuit rated voltage of DC 300 V. It employs a built in fan cooling system with a rated connection voltage for built-in fan of AC 115 V for effective thermal management. The drive includes an external control panel and MOD programming module for rapid speed-point setting, troubleshooting and calibration. Capable of torque-controlled operation, it delivers accurate speed and position control for NC loops in automation, transfer lines or metalworking machines. It supports modular expansion with CZ, TCM, TBM modules and additional capacitors for tailored system integration.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
AC 115 V
Type Current
50 A