TDM 1.2-100-300-W1-115/S100
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 14 Seconds
The TDM 1.2-100-300-W1-115/S100 from Bosch Rexroth Indramat offers a type current of 100 A and a link circuit voltage of DC 300 V. Part of the TDM Servo Drive Modules, this servo drive features built-in fan cooling and a rated connection voltage of AC 115 V.
It operates as flush-mounting equipment inside a control cabinet according to DIN VDE 0160, features IP10 protection, and supports a peak current rating of 100 A. This module must be installed vertically below 1,000 m altitude and comes with a one-year warranty.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
AC 115 V
Type Current
100 A