TDM 1.2-100-300-W1-220/S100
TDM Servo Drive Modules
  In-Stock, Ships Fast
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 16 Seconds
The TDM 1.2-100-300-W1-220/S100 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules. It features a type current of 100 A, a DC 300 V link circuit voltage, built-in fan cooling, and an AC 220 V rated connection voltage for the fan. The module weighs 10.5 kg, has an IP10 protection rating and operates between 5 °C and 45 °C inside the control cabinet. It also comes with a one-year warranty.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
AC 220 V
Type Current
100 A