TDM 1.2-50-300-W1-115
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (4 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 27 Seconds
The TDM 1.2-50-300-W1-115 servo drive from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a 50 A type current, a DC 300 V link circuit rated voltage, built-in fan cooling, and a rated connection voltage of AC 115 V for the fan. This modular servo drive unit TDM has model configuration 2 and belongs to series 1. It is recommended to install the unit at up to 1000 m above sea level to ensure performance.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
AC 115 V
Type Current
50 A