TDM 1.2-50-300-W1-220
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.5 stars (9 total reviews)
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 24 Seconds
The TDM 1.2-50-300-W1-220 from Bosch Rexroth Indramat features a type current of 50 A and a link circuit rated voltage of DC 300 V. Part of the TDM Servo Drive Modules series, it employs a Built-in Fan cooling system and has a rated connection voltage for the fan of AC 220 V.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
AC 220 V
Type Current
50 A