TDM 1.4-100-300-W1-0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (14 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 41 Seconds
The TDM 1.4-100-300-W1-0 servo drive from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a 100 A input current, a nominal DC bus voltage of 300 V, built-in fan cooling, and a protection rating of IP10. The unit measures 317 mm in width, 388 mm in height, and 109 mm in depth. It operates in temperatures from +5 °C to +45 °C with insulation class C.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Depth
109 mm
Height
388 mm
Input Current
100 A
Insulation Class
C
Model Configuration
4
Operating Temperature Range
(+5 to +45) degree centigrade
Protection Rating
IP10
Storage and Transport Temperature Range
(-30 to +85) degree centigrade
Width
317 mm
Modular Servo Drive Unit
TDM
Series
1
Nominal DC Bus Voltage
300V