TDM 2.1-030-300-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.1 stars (9 total reviews)
  In Stock, Ships Today
Free Ground Shipping
Current response time:
5 Minutes 48 Seconds
The TDM 2.1-030-300-W0 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a DC bus voltage of 300 V, a continuous current of 25 A, a power rating of 9 kW and an IP10 protection rating. The drive uses natural convection cooling and carries insulation class C with a weight of 9 kg. Its operating temperature range spans from +5 °C to +45 °C.
Technical Specifications
Continuous Current
25 A
Cooling
Natural Convection
DC Bus Voltage
300 V
Input Current
30 A
Insulation Class
C
Operating Temperature Range
(+5 to +45) degree centigrade
Power Loss
160 W
Power Rating
9 kW